19.03.2018 року наша молода собака EKTOR vom Milageli в 7,5 місяців проходив весняне випробування молодняка «VJP».
Змістом і завданнями цих селекційних випробувань є встановлення природних задатків молодого собаки для визначення його придатності до майбутнього різнобічного використання на полюванні. Водночас селекційні випробування спрямовані для оцінки придатності молодих собак до подальшого розведення, відбору і формування племінного поголів’я.
Робота собаки з кожного предмета спочатку позначається такими оцінками: відмінно (hervorragend) -12 балів (видатна робота, відмінна від усіх), дуже добре (sehr gut) 11 балів,10 балів,9 балів, добре (gut) 8 балів,7 балів,6 балів, задовільно (genügend) 5 балів,4 бали,3 бали, недостатньо (mangelhaft) 2 бали,1 бал, незадовільно (ungenügend) 0 балів, без перевірки (nicht geprüft).
На «VJP» перевіряються природні мисливські якості молодого собаки, а саме робота по сліду; чуття; пошук; стійка; контактність (взаємодія). До початку випробувань згадані природні якості потрібно пробуджувати специфічною попередньою підготовкою, щоб їхні особливості можна було обговорити й оцінити.
Кожна оцінка має свій коефіцієнт значності, а саме: робота по сліду, коефіцієнт - 2, чуття - 2, пошук-1, стійка-1, контактність (взаємодія)-1, тобто оцінка множиться на коефіцієнт, потім все додається і ми маємо результат в балах.
Тепер трохи опишу проходження тесту. Нам припало виступати в останній день тестів. Погода не була ідеальною, температура навколишнього середовища було близько - 3°С, вітер був холодний, пронизливий з швидкістю 5-6 м/с. В нашій комісії суддівство здійснювали відомі висококласні експерти з Німеччини Wilfried Lynen та Jutta Fritzsche. Їх суддівство сподобалось чесністю, прозорістю та високим професіоналізмом .
Перша дисципліна це робота по сліду зайця. Оцінюється бажання до роботи по сліду і точність її виконання (надійність, тобто впевненість руху по сліду). Для цього ми вишикувались в шеренгу і пішли на пошуки вухатого звіра. Через хвилин десять нас чекала вдача. На ораному полі піднявся заєць і помчав через поле, собака якій потрібно було виступати, була пущена по сліду залишеним зайцем, пройшла декілька полів і отримала оцінку 11 за гарну роботу. Потім ми продовжили пошуки. Через годину знову був піднятий заєць і мій пес Ektor vom Milageli пройшов два поля з різним покриттям, а саме ріллю та з сухою травою, був оцінений також 11 балів. Теж саме було проведено з іншими молодими дратхаарами, що також отримали високі бали.
В процесі всієї роботи собаки експерти складали загальну оцінку чуття, його використання собакою. Показником доброго чуття враховувалось насамперед часте знаходження в процесі пошуку дичини, далеке відчуття дичини, короткі призупинення (маркування) сідок дичини і випадкові призупинення (маркування) при зустрічі співочих птахів (жайворонків). У процесі роботи по сліду показником чуття є реакція собаки на втрату сліду при його перехрещенні та його швидке знаходження. Високо оцінювалась робота по птиці зі стійкою, після якої була піднята дичина. На підставі цих спостережень складається загальна оцінка чуття. Ektor vom Milageli був оцінений на дуже добре, тобто 10 балів.
Далі ми перейшли до наступних дисциплін.
При оцінці пошуку, основну увагу звертали на прояв бажання (прагнення) собаки до пошуку. Пошук повинен бути достатньо швидким та наполегливим і підтверджуватися бажанням шукати. Якщо собака шукає риссю то оцінка високою бути не може. Ektor vom Milageli отримав за пошук 10 балів.
Потім оцінювалась стійка. Природна здатність до стійки виявляється в тому, що собака зупиняється або лягає перед знайденою дичиною. Тверда стійка не є необхідністю в даному тесті. Складнощі виникали через дичину, яка щільно сиділа та переховувалась. В даній дисципліні переслідування птахів не є помилкою. Собаки, які зупиняються в стійку по команді, з випробувань знімаються, в нашій групі таких не було. Стійка перевірялась переважно по пернатій дичині. Якщо перевірити стійку по пернатій дичині неможливо (відсутність дичини), то допускалась перевірка по співочих птахах. Ektor отримав оцінку 10 балів за стійку по місцю сидіння качок, які злетіли на очах експертної комісії.
Керованість (контактність, взаємодія) виявляється в прагненні собаки підтримувати контакт з ведучим. З-поміж інших показників взаємодії перевіряється: візуальний контакт з ведучим, коли він тримає собаку на повідку і відпускає його з нього. Контакт під час пошуку. Контакт, коли собака стоїть у стійці. Ці показники є демонстрацією бажання собаки підтримувати постійний контакт з ведучим, ще й на відстані. Бралось до уваги також поведінка собаки після завершення переслідування «в узерку», зокрема його бажання якнайшвидше встановити контакт з ведучим, замість бажання самостійно подовжувати переслідування. Слухняність встановлюється в процесі всього випробування. Оцінка і бал не виставляються. Вони враховуються під час оцінки керованості – уміння собакою виконувати команди ведучого. Слухняність у процесі контакту собаки з дичиною не потрібна. Собака, який не виконує команд ведучого, не дозволяє здійснити перевірку його роботи, не може пройти тест і знімається з випробувань. В нашому випадку ми отримали оцінку 8 балів, а саме наголошую ми, так як часу на підготовку через погодні умови та досить малий вік було недостатньо, але це не є причиною, а залишається наслідком, який буде виправлений в подальшій підготовці.
Хочу висловити подяку керівництву клуба УКНД за гарну професійну підготовку в проведенні Весняного Випробування Молодняка, чудове суддівство німецьких друзів, та неперевершеному перекладачу Маргариті Петерс. Разом ми покладемо кожен свій внесок в розвиток породи дратхаар в Україні та поширення породи серед мисливців в нашій країні.